Yeni Doğan Bebeklerin Bakımı

Y
Anne karnındaki dokuz aydan sonra, bebeğiniz dünyaya " merhaba " demek için, evrensel reflekslerle donatılmış olarak doğar.
» 21 Haziran 2012 Perşembe 23:50

Dokuz ay boyunca sabırla beklediğiniz ve ortalama 280 gün içinizde büyüttüğünüz bebeğiniz ile artık karşılaşma anı geldi. Doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza aldığınız anın dünya üzerinde bir tarifi yoktur. Ama asıl serüvenin yeni başladığının farkında mısınız? Bebekler dünyanın en hassas varlıklarıdır. onları özenle büyütmek her annenin en büyük isteğidir. O zaman biraz yeni doğan bebeklerin bakımı üzerine konuşalım.

Yeni doğan bir bebeğin dış dünyaya uyum sağlaması için bir kaç haftaya ihtiyacı vardır. Doğumun ardından ilk bir kaç gün bebeğin ne zaman neler yapabileceğini çok fazla tahmin etmeniz mümkün değildir. bazı günler çok hareketli, bazı günler de çok sakin olabilir. Yeni doğan bebekler çok fazla ağlayabilir, huysuz olabilirler. onlara biraz zaman tanımak ve dikkatle izlemek gerekir. Solunumları ilk zamanlar düzensizdir. aksırma ve kusma gibi bir çok farklı reaksiyonlar gösterebilirler. Aniden irkilebilir, uykuları ağır ve ya çok hafif seyredebilir. her bebek birbirinden farklı karakterdedir. Asla başkaları ile mükayese etmeyin. kimi çok uysal olurken, kimi huysuz ve asabi olabilir. Beslenmeleri, uyku saatleri ve tavırları değişkendir. İlk günler onları sakinleştirmek daha güç olabilir.Yeni doğan bebeklerin ilk günlerde altı en az 6 ve ya 8 kez değişebilir. Bu süreç zamanla azalacaktır. Bebekten bebeğe değişmekle birlikte bazı bebekler her emzirme sonrasında kaka yaparlar. Bebeğin yumuşak ve sıvı kaka yapması, ishal olduğu anlamına gelmez. bu bebekler için normaldir. Emzirilmeyen bebekler hazır mamalarla beslenen bebeklerde kaka daha katı kıvamdadır. Bebeğinizin altını sık sık değiştirerek temiz tutmalısınız. Kızarıklık ve ya tahriş söz konusu olursa krem kullanmayın, doktorunuza danışın.Yenidoğan Bebeğin Refleksleri:

- Yakalama Refleksi

- Moro Refleksi

- Arama Refleksi

- Emme Refleksi

Etiketler :

Yeni Doğan Bebekler Nasıl Bakılır

,

Yeni Doğan Bebeklerde Bakım

,

Yeni Doğan Bebeklerin Bakımında Dikkat Edilmesi Ge

Okuyucu YorumlarıHenüz yorum yapılmamış.
Bu habere yorum ekleyin
Misafir
Lütfen bekleyiniz...

Benzer haberler

Çok Okunan Haberler