Çocuklara zihin açıklığı veren besinler!

Düzensiz ve dengesiz beslenme çocuklarda dikkat eksikliği, anlama güçlüğü ve gelişme geriliğine neden olabilir. Demirden zengin gıdalar çocukların beslenmesinden mutlaka yer almalıdır. Çocukların bilişsel gelişimi için iyot tüketimine de özen gösterilmelidir.
» 22 Eylül 2013 Pazar 18:37

Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, tahin, kuru meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler demir açısından zengin gıdalardır. Demir eksikliği olan çocuklarda dikkat ve algılama azalmaktadır. İyot tüketimi ise IQ seviyesini 13,5 puan etkilemektedir.

En iyi iyot kaynağı tuz olduğu için yemeklere pişmeye yakın tuz eklenerek günlük yeterli iyot sağlanmalıdır. İçeriğinde yağ asitleri ile beyin gelişimine yardımcı olan ceviz günde 2-3 tane tüketilmelidir. Süt, peynir ve yumurta çocukların büyüme ve gelişiminde en iyi kalite proteinleri içeren besinlerdir.

Pekmez, bal, fındık ve ev yapımı reçeller ise çocukların enerjilerine katkıda bulunacak karbonhidratlı gıdalardır. Çocuklara sebze yemeklerinin ve salatanın da yenmesi gerektiği pilav ve makarnanın karın doyuncaya kadar çok miktarda yenmemesi gerektiği anlatılmalıdır.

Ara öğün olarak taze ve kuru meyveler, fındık, ceviz, badem, 1 kutu süt veya ayran, 1 dilim ev yapımı kek veya kurabiye tercih edilebilir. Akşam yemeğinden sonra ise 1 porsiyon meyve veya süt ihmal edilmemelidir. Bunların yerine sütlü tatlı da tüketilebilir.

Yemek zamanlarının aynı saatlerde olmasına özen gösterilmelidir. Akşam yemeklerinde et yemeklerinin yanına çorba veya zeytinyağlı eklenebilir.

Pilav ve makarna ise daha az sıklıkta pişirilmelidir. Haftada en az 2-3 gün balık tüketimine özen gösterilmelidir. Asitli içecekler ise sofralardan olabildiğince uzak tutulmalıdır. 

Etiketler :

Besin

,

Çocuk

,

Zihin

Okuyucu YorumlarıHenüz yorum yapılmamış.
Bu habere yorum ekleyin
Misafir
Lütfen bekleyiniz...

Benzer haberler

Çok Okunan Haberler