Diş Buğdayı Nasıl Yapılır?

D
 Diş buğdayı Anadolu’dan gelen bir gelenektir. Bebeğin ilk dişi göründüğünde aile ve yakınlarla birlikte yapılan bir kutlamadır. Buğday bereketi temsil ettiği için buğday ile hazırlanan tatlılar ile birlikte çocuğun başından dökülen buğday taneleri diş buğdayı adetlerindendir.
» 24 Mart 2011 Perşembe 17:45

 Genellikle bebeğin altıncı ayından sonraki dönemde patlayan ilk dişi ile birlikte bebeğin büyümesi ve bereketli, sağlıklı bir hayat yaşaması için yapılan bir kutlamadır, diş buğdayı. Yörelere göre değişmekle birlikte, diş buğdayında bir çok ikram hazırlanır. Tuzlu ve tatlı çeşitlerinin yanı sıra,buğday içerikli yiyecekler de konulur. Diş buğdayında bebeğin başından dökülen buğday tanelerinin bebeğe bereket ve sağlık vereceğine inanılır.
Diş buğdayında ayrıca yapılan bir gelenek te bebeğin gelecekteki mesleğini belirleyeceği düşünülen bir uygulamadır. Bir tepsinin içine bir kalem, bir makas, bir parça kumaş, fırça, derece ve hatta Mouse bile konulabiliyor. Bebek bu materyallerden hangisini seçerse onunla ilgili bir mesleği olacağına inanılır.
Ayrıca diş buğdayının amacı sağlıklı dişlerin çıkması için ilk diş kutlaması yapmak olduğundan dolayı, 32 adet buğday tanesi ile bebeğin boynuna bir kolye yapılır. Bunun için haşlanmış buğdaylar ipe dizilir, araya nazar boncuğu, süsleme takı uçları, emzik gibi öğelerle süsleme tamamlanır. 32 diş kolyesini bebeğin boynuna asmakta adettendir.
Diş buğdayının bilinen iki adetinden daha söz etmek istiyorum. Biri haşlanmış olan buğdaylar soğuduktan sonra bir kapta bekletilir ve bebeğin başına tutulan tülbendin üzerinden dökülür. Bu bereket ve sağlıklı dişler için yapılır. Bir diğeri ise diş buğdayı için hazırlanan buğday tabaklarında ki o tabakların içinde haşlanmış buğday ile birlikte kuru üzüm, kuru kayısı, ceviz, incir, badem, şekerlemeler gibi bir çok malzeme konulabilir, tabaklardan birinin içine madeni para konulur. İstenirse para strech film ile kaplanabilir. Büyük seçilmesinde fayda vardır yoksa yeme esnasında yutulabilir. Bu para misafirlerden kime denk gelir ise o kişiye bebeğin ailesi tarafından bir hediye verilir. Genellikle eşarp, örtü ve ya mutfak malzemesi gibi bir hediye tercih edilir. Ne de olsa kime denk geleceği bilinmez. Adete göre hediyeyi alan misafir de bebeği baştan aşağı giydirmekten sorumlu olur.
Adet yerini bulsun derler ya, insanların birlikte güzel günleri paylaşmasını sağlayan bu küçük seremoniler bence hayatın tadı. Yapıldıkça tatlı anılar olarak hafızalar kazınır.

Etiketler :

Diş Buğdayı Nasıl Yapılır?

,

Diş Buğdayı Nedir

,

Diş Buğdayında Neler Yapılır

Okuyucu YorumlarıHenüz yorum yapılmamış.
Bu habere yorum ekleyin
Misafir
Lütfen bekleyiniz...

Benzer haberler

Çok Okunan Haberler