Gebelikte Tetanoz Aşısı

G
Gebeliğin her döneminde tetanoz aşısı yapılabilir.
» 25 Şubat 2012 Cumartesi 10:20

 

 Hamilelik sürecinde bir çok aşı sakıncalıdır ama tetanoz aşısı bu dönemde yapılabilen aşılardandır. Anne adaylarına yapılan tetanoz aşısı, doğum sırasında anne ve bebeğini öldürücü hastalıktan korunması açısından son derece önemli bir aşıdır.

 
Halk arasında çok iyi bilinen bu hastalık, 'clostridium tetani' olarak adlandırılan bakterinin vücuda girmesi ile hastalık başlar. İstemsiz kas kasılmaları ve solunum yetmezliğine neden olan bir enfeksiyondur. Tetanoz sadece 'paslı çivi' ya da 'küflü teneke'de bulunmaz. Kişiden kişiye de bulaşmaz. Doğada yaygın olarak bulunur. En çok tetanoz toprakta bulunur ve toprakla uğraşan kişilerin bu mikrobu almaları kaçınılmazdır. Bir iğne deliğinden ya da çizikten bile girebilen bu bakteri, çivi veya bıçak gibi aletlerin meydana getirdiği derin yaraları, kesikleri daha çok tercih eder ve vücuda girer.
 
Bakteri vücuda girdikten hemen sonra zehirli bir madde salgılar. Bu madde ise kasları uyarıcı etkidedir. İlk belirtileri ise baş ağrısı, huysuzluk, ensenin sertleşmesi, yutkunamama, çene kaslarında spazm, ateş, terleme, kan basıncının artması ve kalp hızında artış şeklindedir. Baş bölgesinden başlayarak, vücuttaki diğer  bütün kasları etkisi altına alır. Uzun süreli kasılma ve kilitlenmelere neden olur. En çok etkilenen kas grupları çene kaslarıdır. Daha sonra kasılmalar aşağıya iner ve bunlara solunum kasları da eklendiğinde hasta nefes alıp vermez hale gelir. Bakteri vücuda girdiğinde kendini genelde ilk günlerde göstermeye başlar.
 
Gelişmekte olan bir çok ülkede bile hala doğum sonrası kordon kesiminde taş, bıçak, ustura gibi kirli ve dezenfekte olmamış aletler kullanılmaktadır. Bu da yeni doğmuş bebeğin ölümüne neden olmaktadır. Yenidoğan tetanozuna yakalanan bebekler normal doğmasına rağmen, doğumdan sonraki 2-30 gün arasındaki dönemde emmeyi bırakırlar ve kaslarındaki kasılmalar sonucu vücutları kaskatı kesilir. Ülkemizde de bu ölümlerin sayısı  malesef yüksektir ve bu nedenle bu aşıyı olmak hem anne adayını hem de bebeği doğum ve doğum sonu dönemde tetanoz hastalığından korur.
 
Tetanoz aşısı hamilelikte her dönemde yapılabilir.Ancak bebeğin gelişiminde ilk üç ay önemli olduğundan genelde aşılar üç ay sonrasında, 4-8 hafta arayla toplam 2 doz uygulanmaktadır. Eğer daha önce tetanoz aşıları tam olarak yapılmışsa ve son aşının üzerinden 10 yıldan az süre geçmişse hamilelik döneminde yapılması gerekmez. Tetanoz aşısı koldan enjeksiyon yolu ile yapılır. Kadınlar hamile olsun ya da olmasın, erkeklerde dahil olmak üzere tüm bireyler her 10 yılda bir bu aşıyı sağlık için yaptırmalıdır.
 
Kaynak.evybaby.com
Resim:yazarkafe.com

Etiketler :

Gebelikte Tetanoz

,

Hamilelikte Aşı

,

Tetanoz Aşısı

Okuyucu YorumlarıHenüz yorum yapılmamış.
Bu habere yorum ekleyin
Misafir
Lütfen bekleyiniz...

Benzer haberler

Çok Okunan Haberler