Mayanın Güzelliğe Katkıları…

M
Hamurlarımızda kullandığımız mayanın içerisinde bir takım vitamin ve mineraller yer almaktadır. Bu mineraller cilt ve saçların da gereksinim duyduğu vitaminlerdir. Mayanın faydaları saymakla bitmiyor. Mayayı Mısırlı kadınlar güzelleşmek için ciltlerine uygularken, aynı zamanda mikrop öldürücü özelliğini de keşfetmişler. Ve bu faydalı bilgilerin bizlere kadar ulaşmasını sağlamışlar.
» 05 Temmuz 2013 Cuma 13:59

-Maya cildi gereksiz yağlardan arındırarak, sivilce ve akne oluşumunu engelliyor. Cildinizin nemlenmesini sağlayan maya aynı zamanda çatlamış ellerin yumuşamasını da sağlıyor.

-Mayanın içinde bulunan protein cildin yeniden yapılanmasını sağlıyor. Böylece cildiniz pürüzsüz ve güzel görünüyor. Mayanın içinde bulunan potasyum ise ciltteki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlıyor. Böylece cilt tamamen yenilenmiş oluyor.

-Mayanın cilde olan olumlu etkilerinden faydalanmak için; Bir kâsenin içine aldığınız mayayı az miktarda ılık su ile eritin. Ardından bu karışımın içine bir tatlı kaşığı yoğurt veya aynı miktarda süt ekleyin. Krem kıvamını alana kadar iyice karıştırın. Bu karışımı göz ve dudak çevreniz hariç tüm yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 10 dakika bekletin. Ardından ıslatılmış pamuk yardımıyla temizleyin. Sonrada yüzünüzü önce ılık, ardından soğuk su ile yıkayın.

-Saçlar üzerinde de pek çok olumlu etkisi bulunan maya, strese bağlı saç dökülmelerini önlerken aynı zamanda saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı oluyor. Mayanın içinde bulanan B5 vitamini keratin oluşumuna katkıda bulunuyor. Keratin ise saçların daha gür ve sağlıklı olmasına destek oluyor. Ilık suyun içinde 4 çorba kaşığı toz mayayı eritin. Bu karışımı friksiyon yöntemiyle saç diplerinize iyice yedirin. Birkaç dakika beklettikten sonra bol su ile saçlarınızı yıkayın. 

Etiketler :

mayalı cilt maskesi

,

mayalı saç maskesi

,

mayanın cilde faydaları

,

mayanın faydaları

,

mayanın saçlara faydaları

Okuyucu YorumlarıHenüz yorum yapılmamış.
Bu habere yorum ekleyin
Misafir
Lütfen bekleyiniz...

Benzer haberler

Çok Okunan Haberler