Sevgililer Günü Çıkış Hikayesi

S
Sevgililer gününe anlamlı hediye...
» 22 Ocak 2011 Cumartesi 22:46

Her yıl 14 şubat günü kutlanan sevgililer gününün hikayesini herkes biraz biliyordur belki. Ama biz hepsini anlatalım. Çünkü sevgililer günü, bazı ülkelerde Aziz Valantine günü olarak kutlanan günün nereden geldiğini bilmek, o günü biraz daha özel kılabilir.

Aziz Valantine, roma imparatorluğu döneminde yaşayan bir rahiptir. Tabiki M.Ö. 270'li yıllardan bahsediyoruz. O dönemde Tanrı'yı ve Hıristiyanlığı yaymaya çalışan rahibimiz bir kenarda dursun, romanın adetlerini biraz anlatmamız lazım. Roma'da askerlerin aile kurup, yuva özlemi çekmesinden dolayı ordusunu düzene sokmakta güçlük çeken imparator 2. Claudius askerlerin nişanlanmasına ve evlenmesine yasak getirmiş.

Eski yazılardaki bir bilgiye göre kuşların çiftleşme dönemi olduğuna inanılan 14 şubat günü roma'da bir bayram niteliğinde gerçekleşirmiş. Çünkü yıl boyunca hiç bir şekilde kızlarla erkeklerin ilişkini onaylamayan imparator, bayramın içeriğinden dolayı herkesi serbest bırakırmış. bu bayramda ülkenin genç kızları isimlerinin yazılı olduğu kağıtları bir küpe atarlarmış ve erkekler küpün içindeki kağıtlardan birini alarak bayram boyunca o kızla beraber olurmuş. Roma halkı için 14 şubat önemli bir gündü. roma tanrı ve tanrıcalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü yapılırdı. Aynı zamanda Juno evlilik ve kadınlık tanrıçasıydı. Bu bayramın adı Luperlacia bayramı idi. bu gelenek ile gençler birlikte geçirdikleri süre içerisinde çoğunlukla birbirlerine aşık olurlardı. Ama imparatorun kesin talimatı ile evlenmelerine izin verilmezdi.

İşte Aziz Valentino hikayemize burada giriyor. Valentino aslında hoşlanılan kişi, sevgili demek. imparatorun yaptığı bu işi zalimce bulan aziz bütün ülkeyi dolaşıp bunun yanlış olduğunu yaymaya başlayınca imparator tarafından hapse atıldı. Ve sonunda başı kesilerek öldürüldü. Sevgiyi, aşkı, kadın ve erkek ilişkilerini savunan bir din adamının adına düzenlenmiş bu bayramda sevgililerin neden bu kadar coşkuyla birbirlerine sarıldığı şimdi sanırım daha iyi anlaşılmıştır. Ne de olsa içimizde genetik bir yara var...

Etiketler :

Neden Sevgililer Gününü Kutluyoruz

,

Sevgiler Gününün Öyküsü

,

Sevgililer Günü Nereden Geldi

Okuyucu YorumlarıToplam 3 yorum eklendi
Bu habere yorum ekleyin
Misafir
Lütfen bekleyiniz...
 • feyza
  feyza diyor ki :
  Akay zaten Türkiyeâ??deki birkaç iyi markadan birisi. Bence en iyisi
  Cevap yaz 06 Haziran 2011 Pazartesi 22:15 tarihinde
 • eSrA
  eSrA diyor ki :
  Akay facebookta en güzel evlilik teklifi yarışması başlatıyormuş. Bedava gelinlik, balayı tatili vs. kazanmak isteyenler durmasın bence :) http://www.facebook.com/akaygelinlik
  Cevap yaz 11 Mayıs 2011 Çarşamba 00:06 tarihinde
 • Selda Aydın
  Selda Aydın diyor ki :
  Bence eb güzel hediye bembeyaz bir gelinliktir. Hazır Akay 2011 koleksiyonlarıda çıkmışken.. hemen bi tane alıp gelmeli.
  Cevap yaz 11 Şubat 2011 Cuma 10:04 tarihinde

Benzer haberler

Çok Okunan Haberler