Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

N
 İlişkinizde ciddi bir noktaya geldiniz ve sonunda birlikteliğinizi bir ömür yaşamak adına nişan yüzüklerini takmayı tercih ettiniz. Ülkemizde yörelere göre değişen nişan adetleri söz konusudur. Nişanlanmak evliliğe karar vermenin ve birbirine bir ömür sürecek bir ilişki için söz vermenin ilk adımıdır.
» 11 Nisan 2011 Pazartesi 13:10

 Nişan törenleri ve nişan adetleri bir çok yöreye göre değişir. Fakat genel olarak nişan bohçasının içeriği çok fazla değişmez. Nişan töreni öncesinde erkek tarafı kızın evine, kız tarafı da erkeğin evine bir bohça gönderir. Bu bohçanın içerisinde neler mi olur?
Erkeğin kıza gönderdiği bohçada, gecelik takımı, iç çamaşırı, makyaj malzemeleri, parfüm, çanta, ayakkabı, terlik, elbise ya da etek, ceket türü bir giyim eşyası, ayna olur.
Kız tarafının erkeğe gönderdiği bohçada ise, pijama, iç çamaşırı, traş seti, parfüm, terlik, çorap, gömlek, kravat, kemer olabilir.
Bazı yörelerde kızın anne ve babasına ve erkeğin anne ve babasına da hediyeler gönderilir. Bu hediyeler eşarp, kravat, gömlek, kumaş gibi genel kullanıma yönelik olur.
Nişan bohçasının gitmesinin ardından nişan töreninde erkeğin ailesi tarafından kıza takı yapılır.
Geleneklerimiz ailelerin birbirine yakınlaşması için karşılıklı iyi niyeti simgelemek üzere yol gösteren özelliğe sahiptir. Hiçbir şey çok pahalı ve ya kaliteli olmak zorunda değildir. Önemli olan karşılıklı olarak birbirini düşünmek ve ailemize hoş geldin diyebilmektir.
 

Etiketler :

Erkek Için Nişan Bohçası

,

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

,

Nişan Bohçasının Içinde Neler Olur

Okuyucu YorumlarıHenüz yorum yapılmamış.
Bu habere yorum ekleyin
Misafir
Lütfen bekleyiniz...

Benzer haberler

Çok Okunan Haberler