Soğan ve Sarımsak Tüketmek Midede Problem Yapar mı?

S
Türk toplumunda sofraların vazgeçilmez elemanı olan soğan ve sarımsak birçok insan için yedikten sonra büyük sıkıntılara neden olabilmektedir.
» 31 Ekim 2012 Çarşamba 21:24

 

Özellikle çiğ olarak yenilen soğan ve sarımsak yedikten sonra midenizde yanmalar olabilmektedir. Birçok kişi bu sorunu yaşamaktadır. Ancak konunun uzmanları insanların bu problemleri yanlış yorumladıklarını belirtiyorlar. Yanma ve ekşimeler sanıldığının aksine bir gaz sorunundan ibarettir.

Mide rahatsızlığı olsun ya da olmasın hiç kimsenin diyet programına ihtiyacı olmadığını belirten uzmanlar,  soğan ya da sarımsağın reflü hastalığı olanların dışında kimseye zararı olmadığını ifade ediyorlar.

Uzmanlar reflüyü bir mide rahatsızlığı olarak değerlendirilmemesini ayrı bir hastalık olduğunu belirtiyorlar. Mide hastalıkları ise ülser, kanser ve kişilik yapısına göre gastrittir. Bu mide rahatsızlığına sahip olan kimseler ise rahatlıkla soğan ve sarımsak tüketebilirler, hatta ülser rahatsızlığı olanlar bütün gıdaları tüketebilirler.

Soğan ve sarımsak her insanda farklı reaksiyon gösterebilir, reflü hastalarının ise şikayetlerini artırabilmektedir.

Soğan zarının lifli bir yapıya sahip olmasından dolayı bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olmaktadır. Soğanın yanı sıra sarımsak, acı biber ve baharatlarında midede yanma ya da ekşimelere neden olduğunu belirten uzmanlar, soğan zarı bağırsaklarda gazı arttırdığı için insanların bu hissi midede yanma ve ekşime olarak yorumladığını, aslında soğanın içeriğinde bir madde mide duvarını tahriş etmediğini, ancak bu şikayetleri yaşayan kimselerin zarını çıkardıktan sonra tükettiklerinde sorun yaşamadıklarını ifade ediyorlar. 

Etiketler :

gaz

,

mide

,

mide hastalıkları

,

Reflü

,

Sarımsak

,

Soğan

Okuyucu YorumlarıToplam 1 yorum eklendi
Bu habere yorum ekleyin
Misafir
Lütfen bekleyiniz...
  • SULTAN
    SULTAN diyor ki :
    Cevap yaz 20 Kasım 2012 Salı 12:41 tarihinde

Benzer haberler

Çok Okunan Haberler