İznik

Açık Hava Müzesi: İznik
» 04 Haziran 2012 Pazartesi 09:55

 

İznik, Bursa’ya yakın görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Anadolu’nun ilk Türk başkenti olan İznik için neredeyse bir “açık hava müzesi” diyebiliriz. Etrafı surlarla çevrili ve sayısız kültürel değere sahip. Bu yüzden, sadece Bursa’nın değil, Marmara Bölgesinin en turistik yerlerinden biri.

 

Ulaşım

Bursa’dan İznik’e ortalama 80 kilometrelik bir yolculukla ulaşıyorsunuz. Kendi aracınızla giderken, Karsak kavşağının ardından Göllüce köyünü geçmek ve göl kıyısını takip etmeniz yeterli. Ya da Bursa santral garajdan yarım saatte bir kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz.

 

Doğal Güzellik: İznik Gölü

 

İznik, İznik Gölünün doğu kıyısında bulunuyor. Evliya Çelebi’ye göre, gölün kıyısında “beşinci iklim” yaşanıyor. Gölün kuzey kıyısında bir dizi balık lokantası ve piknik alanı var. İznik gölünde hala 27 farklı çeşitte balık bulunuyor. Buraya gelmişken, balık yemeden gitmek olmaz. Güney kıyısı trekking için çok uygun parkurlara sahip. Ayrıca burada çok lezzetli zeytinler yetişiyor. 

 

Mutlaka

Roma Tiyatroları ve Ayasofya’yı görmelisiniz. Ayasofya Hristiyan dünyası için önemli bir merkez kabul ediliyor. Önemli kararların alındığı 7. konsül 787 yılında burada toplandı.

İznik Müzesi’ni atlamayın. Müzede, İznik ve çevresinde yapılan kazılardan elde edilen eserler sergileniyor.

İznik denince akla çini gelir. Çini Çarşılarını ihmal etmeyin. İznik Çinisi dönüşünüzde dostlarınız için de mükemmel bir hediye olur. Her birinin 47 atölyede elde tek tek işlendiğini biliyor muydunuz?

Göl kenarında yürüyüş. Temiz hava size çok iyi gelecek. Hava uygunsa ağaçlara hamak kurarak dinlenebilirsiniz.

Fotoğraf makinenizi unutmayın çünkü Elmalı Ağaç Camii tek bir çivi kullanılmadan inşa edilmiş fotoğraflanmaya değer bir yapı.

Fotoğraf demişken, Bayraklı Dede tepesinden İznik’i kuşbakışı görmeniz mümkün.

İznik günbatımı dünyanın en güzel beşinci gün batımı. Kaçırmayın.

 

 

Etiketler :

bayraklı dede

,

Bursa

,

iznik

,

iznik gölü

,

iznik'te görülecek yerler

Okuyucu YorumlarıHenüz yorum yapılmamış.
Bu habere yorum ekleyin
Misafir
Lütfen bekleyiniz...

Benzer haberler

Çok Okunan Haberler